wtorek, 26 kwietnia 2011

Zioła i przyprawy

Hodowla ziół w domu nie jest prosta ale nie trzeba też dużego wysiłku. Zioła można uprawiać wszędzie: w domu na balkonie, na działce, w ogrodzie. Jest kilka istotnych zasad o których należy pamiętać żeby mieć aromatyczne zioła.
Zioła potrzebują 6 godzin swiatła słonecznego dziennie. Dobrze jest codziennie obracać doniczkę aby zioła nie krzywiły się do słońca, bo będą brzydko się prezentować na parapecie. Zioła mają także swoje wymagania jeśli chodzi o nawadnianie.
Większość nie lubi być przelewana bo muszą mieć dostęp powietrza do systemu korzeniowego. Zioła wymagają też uzdatniania gleby jeżli hodujesz je na balkonie. Osobiście polecam fusy z herbaty.
Niezależnie od tego jaki to czas, lato czy zima – zioła przemycane do potraw potrafią skutecznie ułatwić trawienie, poprawić smak a wręcz wyleczyć cały przewód pokarmowy.
Jeżeli dokucza ci zgaga z którą nie poradził sobie dotychczas Manti spróbuj tego:
  • łyżeczkę zmielonego kminku wymieszaj z
  • łyżeczką suszonego majeranku a następnie
  • dolej odrobinę wody i
  • połknij.
Smakuje bardzo mocno ale działa szybko i bardzo skutecznie. Najlepsze lekarstwo na zgagę dla kobiet ciężarnych które nie chcą się truć farmaceutykami.

Niegdyś zioła miały fundamentalne znaczenie w zwykłym życiu. I to przez to że więcej ludzi żyło na wsi, nie znało konserwantów jak i przez to że medycyna na codzień korzystała z dobrodziejstwa ziół.

Zioła dzisiaj

Dzisiaj szybciej jest kupić i rozkruszyć do potrawy kostkę o smaku bazylii niż podlewać zioła i dbać o nie. Ludzie mają dzisiaj na względzie swój czas i szybkość przyrządzenia posiłku stąd popularność przypraw w ziarenkach zapakowanych w piękne pojemniki. Ale ten kto jadł choć raz lasagne z świeżymi liśćmi bazylii i kolendrą każdą kolejną potrawę będzie do niej porównywał.

Zioła i przyprawy są traktowane jak dodatek którego może nie być w potrawie. A przecież są duszą dania i chwalą kucharzy. Jeżeli umie się je zastosować właściwie to schabowy lub pierogi ruskie zamienią się w ucztę smaku. Kolendra i tymianek nasycą zapachem gotowane sosy, koperek lub anyżek nada ostrości rybom i jarzynom a bazyliapoprawią smak zapiekanek.

Jak przechowywać zioła?

Zebranie zioła uruchamia niekorzystne często procesy metaboliczne w ich komórkach. Enzymy rozpoczynają rozkład tkanek więc im szybciej będą zakonserwowane tym większa szansa że zachowamy więcej cennych składników. Wiele ziół nadal ma aromat po wysuszeniu, są i takie, które tracą go a inne wręcz zyskują.

Liście ziół

Liście ziół trzeba zrywać z roślin przed kwitnieniem. Tylko wtedy stężenie zapachu i smaku będzie najsilniejsze. Najlepiej zbierać je przed południem, gdy wyschnie rosa. Wtedy w liściach gromadzą się olejki eteryczne i woski które mają je chronić przed upałem dnia.
Zbieraj wyłącznie całe liście bez zmian i szkodników. Z wysokich ziół jak np. mięta zbieraj tylko szczyty. Majeranek – i inne drobnolistne ścinaj całe łodygi – bo to ułatwia to suszenie.

Zbiór ziół

Zielone liście można zrywać przez cały rok. Najlepiej wybrać się latem lub jesienią na łąkę albo do lasu, z dala od dróg i pól uprawnych. Zioła trzeba zbierać do płaskich koszy (podobne są do noszenia drewna), drewnianych pojemników lub łubianek takich w jakich sprzedaje się truskawki. W żadnym wypadku nie wolno do plastkiowych worków gdzie mogą się zaparzyć – takie zioła nie są zdatne już do użycia.

Chili to również bardzo powszechna przyprawa – produkuje się ją z kilku rodzajów papryki mieląc ją na proszek. Pikantność papryki mierzy się w skali Scovilla. Najbardziej ostra jest papryka Habanero lub Japaleno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz